Catholic-Hierarchy DC

Egypt

Seniority by Priestly Ordination


Ordained
Priest
YearsNameCurrent Title
Most Senior
13 Jul 1958 Bishop John Peter Mark Jabalé, O.S.B.Bishop Emeritus of Menevia, Wales, Great Britain
3 Feb 1961 Michael Louis Cardinal Fitzgerald, M. Afr.Apostolic Nuncio
5 May 1967 Archbishop Joseph Jules ZereyProtosyncellus Emeritus of Jerusalem {Gerusalemme} (Melkite Greek), Palestine
29 Jun 1969 Archbishop Jean-Paul Aimé GobelApostolic Nuncio
28 Aug 1971 Bishop François Eid, O.M.M.Apostolic Visitor (Visitator) Emeritus
19 Sep 1971 Archbishop Bruno MusaròApostolic Nuncio
10 Sep 1972 Bishop Makarios TewfikBishop Emeritus of Ismayliah (Coptic)
17 Sep 1972 Bishop Youssef Aboul El KherBishop Emeritus of Sohag (Coptic)
6 Jul 1973 Archbishop Georges Michel Bakar, Ist. del PradoProtosyncellus Emeritus of Egypt, Sudan, and South Sudan (Melkite Greek)
9 Jun 1978 Bishop Antonios Aziz MinaBishop Emeritus of Guizeh (Coptic)
2 Jul 1978 Bishop Giuseppe Bausardo, S.D.B.Vicar Apostolic Emeritus of Alexandria of Egypt {Alessandria di Egitto} (-Eliopoli di Egitto-Port-Said)
12 Aug 1979 Bishop Georges ChihaneBishop of Le Caire {Cairo} (Maronite)
Most Junior
22 Aug 2009 Father Elia Eskandr Abd Elmalak, O.F.M.Priest of Order of Friars Minor
24 Jun 2006 Bishop Yaacoub Camil Afram Antoine SemaanPatriarchal Exarch of Jerusalem {Gerusalemme} (Palestine and Jordan) (Syrian), Palestine
29 Dec 2004 Bishop Hani Nassif Wasef Bakhoum KiroulosCurial Bishop of Alexandria {Alessandria} (Coptic)
28 May 2004 Bishop Ephrem Elie Joseph WardeBishop of Le Caire {Cairo} (Syrian)
27 Jun 2002 Bishop Pola Ayoub Matta Usama Shafik AkhnoukhBishop of Ismayliah (Coptic)
8 Jun 2001 Bishop Beshara (Bechara) Goda (Guida Matarana), O.F.M.Bishop of Abu Qurqas (Coptic)
20 Apr 2001 Bishop Toma Adly ZakiBishop of Guizeh (Coptic)
8 Dec 1996 Bishop Jean-Marie Chami, Ist. del PradoPatriarchal Vicar of Egypt, Sudan, and South Sudan (Melkite Greek)
18 Jul 1996 Bishop Daniel Lotfy KhellaBishop of Assiut {Lycopolis} (Coptic)
25 Sep 1995 Bishop Emmanuel (Khaled Ayad) BishayBishop of Luqsor {Tebe} (Coptic)
4 Jan 1995 Bishop Morqos Thomas Esam William Bolos FaragallaBishop of Al Qusia (Coptic)
27 Mar 1994 Bishop Thomas Halim HabibBishop of Sohag (Coptic)

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current Only | Titular | Vacant | Structured View
Events: Overview | Recent | by Date | by Year | Necrology
Ad Limina | Conclaves | Consistories | Councils
Eastern Catholic Churches

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2024
Code: web_d, v3.4.7, 20 Apr 2024; Data: 17 Jun 2024