Catholic-Hierarchy DC

Egypt

Oldest and Youngest Bishops


BirthdateAgeNameCurrent Title
Oldest
16 Oct 1933 Bishop John Peter Mark Jabalé, O.S.B.Bishop Emeritus of Menevia, Wales, Great Britain
17 Aug 1937 Michael Louis Cardinal Fitzgerald, M. Afr.Apostolic Nuncio
9 Jun 1941 Archbishop Joseph Jules ZereyProtosyncellus Emeritus of Jerusalem {Gerusalemme} (Melkite Greek), Palestine
14 May 1943 Archbishop Jean-Paul Aimé GobelApostolic Nuncio
24 Jul 1943 Bishop François Eid, O.M.M.Apostolic Visitor (Visitator) Emeritus
23 Sep 1943 Bishop Youssef Aboul El KherBishop Emeritus of Sohag (Coptic)
19 May 1945 Bishop Makarios TewfikBishop Emeritus of Ismayliah (Coptic)
20 Apr 1946 Archbishop Georges Michel Bakar, Ist. del PradoProtosyncellus Emeritus of Egypt, Sudan, and South Sudan (Melkite Greek)
27 Jun 1948 Archbishop Bruno MusaròApostolic Nuncio
24 Apr 1951 Bishop Giuseppe Bausardo, S.D.B.Vicar Apostolic Emeritus of Alexandria of Egypt {Alessandria di Egitto} (-Eliopoli di Egitto-Port-Said)
31 May 1953 Bishop Georges ChihaneBishop of Le Caire {Cairo} (Maronite)
17 Jun 1953 Bishop Kricor-Okosdinos (Augustin) CoussaBishop of Iskanderiya {Alexandria} (Armenian)
Youngest
2 May 1980 Bishop Yaacoub Camil Afram Antoine SemaanPatriarchal Exarch of Jerusalem {Gerusalemme} (Palestine and Jordan) (Syrian), Palestine
28 Sep 1977 Bishop Ephrem Elie Joseph WardeBishop of Le Caire {Cairo} (Syrian)
4 May 1974 Bishop Hani Nassif Wasef Bakhoum KiroulosCurial Bishop of Alexandria {Alessandria} (Coptic)
5 Jan 1972 Bishop Emmanuel (Khaled Ayad) BishayBishop of Luqsor {Tebe} (Coptic)
28 Aug 1971 Bishop Beshara (Bechara) Goda (Guida Matarana), O.F.M.Bishop of Abu Qurqas (Coptic)
19 Feb 1971 Bishop Pola Ayoub Matta Usama Shafik AkhnoukhBishop of Ismayliah (Coptic)
4 May 1969 Bishop Daniel Lotfy KhellaBishop of Assiut {Lycopolis} (Coptic)
15 Apr 1967 Bishop Morqos Thomas Esam William Bolos FaragallaBishop of Al Qusia (Coptic)
5 Nov 1966 Bishop Toma Adly ZakiBishop of Guizeh (Coptic)
6 Jul 1963 Bishop Thomas Halim HabibBishop of Sohag (Coptic)
14 May 1962 Bishop Jean-Marie Chami, Ist. del PradoPatriarchal Vicar of Egypt, Sudan, and South Sudan (Melkite Greek)
21 Feb 1962 Bishop Claudio Lurati, M.C.C.I.Vicar Apostolic of Alexandria of Egypt {Alessandria di Egitto} (-Eliopoli di Egitto-Port-Said)

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current Only | Titular | Vacant | Structured View
Events: Overview | Recent | by Date | by Year | Necrology
Ad Limina | Conclaves | Consistories | Councils
Eastern Catholic Churches

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2024
Code: web_d, v3.4.7, 20 Apr 2024; Data: 17 Jun 2024